Sık Sorulan Sorular

KOMBİ İLE İLGİLİ SORULAR

Kombi çeşitleri nelerdir?

Kombiler, atık gazı tahliye sistemine göre ikiye ayrılırlar.

Bacalı tip kombiler,

Hermetik tip kombiler.

Ancak günümüzde bacalı kombilerin kullanımı son derece azalmış olup yaygın olarak Hermetik kombiler kullanılmaktadır. Hermetik kombiler, daha güvenli ve verimli olması sebebiyle tavsiye edilmektedir.

Ayrıca kombiler, ısıtma tekniğine göre de ikiye ayrılırlar.

Klasik (konvansiyonel) kombiler.

Yoğuşmalı kombiler.

Yoğuşmalı kombiler klasik kombilerden daha verimlidir. Yüksek verim değerleri (%109’a varan) sayesinde daha az tüketim ve daha az atık gaz emisyonu ile çevreci olan yoğuşmalı kombiler, gelişmiş ayar özellikleriyle de konforlu ısınmayı kullanıcılara sunmaktadır.

Kombi kullanmanın avantajları nelerdir?

Kombi sistemleri bağımsız ısınma konforu sağlamaktadırlar. Kullanıcılar istedikleri sürede istedikleri kadar ısınırlar. Kombiler, merkezi sistemlerin aksine kullandığınız kadar yakıt parası ödemenize ve bireysel tasarrufa olanak sağlar. Ayrıca sıcak kullanım suyu ısıtmasında da kullanılan kombiler ile sıcak su için ayrı bir cihaz (şofben, termosifon, boyler v.s.) kullanmanıza gerek kalmaz.

DemirDöküm kombiler kaç yıl garantilidir?

Kombilerimiz T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı direktifleri doğrultusunda 2 yıl cihaz garantisine sahiptir.

Hermetik/Bacalı kombi arasındaki fark nedir?

Bacalı kombiler, yanma için gerekli olan havayı monte edildiği mahalden, hermetik modeller ise özel atık gaz boru donanımı sayesinde direkt dış ortamdan alan cihazlardır. Bu sebeple bacalı kombilerin monte edileceği mahaller için bazı sınırlayıcı havalandırma şartları mevcut olup, montaj ve kullanma kılavuzlarımızda bu bilgiler tüm detayları ile verilmektedir.

Klasik (Konvansiyonel) / Yoğuşmalı kombi arasındaki fark nedir?

Yoğuşmalı Kombiler ile klasik (konvansiyonel) kombiler çalışma prensibi olarak benzerlik gösterirler. Yoğuşmalı Kombilerin klasik kombilere oranla farkı, atmosfere atılan atık gazın sıcaklığının da ısıtma için kullanılabilmesidir. Yoğuşma veya yoğunlaşma teknolojisi ile atmosfere atılan gaz halindeki su buharı yoğuşturularak sıvı hale dönüşmesi sağlanır. Bu esnada su buharının gaz halden sıvı hale geçişi ile ortaya çıkan ısı, ısıtma için kullanılabilir hale gelir.

Kombi ile ısınmak güvenli midir?

Kombilerde alev sönmesine, gaz kaçaklarına, aşırı sıcaklık ve soğukluğa, baca tepmesine ve baca çekmemesine karşı TSE’ nin koymuş olduğu her türlü önlem ve tertibat alınmıştır. Bu özellikler sayesinde kombiler oldukça güvenli cihazlardır.

Kombi seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Kombi seçimizi yaparken oturduğunuz evin ısı kayıplarına dikkat edilmelidir. Isı kayıplarına etki eden bazı önemli hususlardan bahsedelim;

Oturduğunuz dairenin cephesi ısı kayıplarına direkt olarak etki etmektedir. Kuzey cepheli dairelerin ısı kayıpları diğer yönlere cephesi olan dairelerden daha yüksektir.

Oturduğunuz binada yalıtım mevcut ise ısı kayıpları daha az olacağından dairenizin ısınma ihtiyaçları farklı olacaktır. Isı yalıtımı yakıt tüketiminde büyük tasarruf sağlamaktadır.

Oturduğunuz dairenin apartman içerisindeki konumu, alt ve üst dairelerin boş veya dolu olması ısı kaybını etkileyen faktörlerdir. Örneğin; ara katta yer alan, alt ve üst katları dolu olan dairelerin ısı kayıpları daha az olmaktadır.

Oturduğunuz dairenin m2 alanını tek başına ısı kaybı ile ilişkilendirmek doğru olmaz. Evinizin büyüklüğüne ek olarak sahip olduğu dış cephe alanı büyüklüğünün hesaba katılması gerekmektedir.

Evinizde bulunan kapı ve pencereler ısı kaybı için kritik bölgelerdir. Kapı ve pencerelerinizin sayıları, yüzey alanı ve ısı gerçirgenliği gibi özellikleri ısı ihtiyaçlarınıza etki etmektedir.

Dairenizin tesisat özellikleri de ısınma performansına etki etmektedir. Radyatörlerinizin odalarda yerleştirildiği konumların ve uzunluklarının evinizin ısı ihtiyacı doğrultusunda seçilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, kombi birleşik bir cihaz olup, kullanım suyunu ısıtmak için de kullanılmaktadır. Sıcak su konforunun artırılmasına bağlı olarak da cihaz kapasitesinin büyütülmesi gerekebilir. Örneğin; kombinin monte edileceği mahalde birden fazla banyo kullanılıyor ise ısıl gücü 24 kW kapasitenin üzerindeki (28 kW, 30 kW veya 35 kW kapasiteliler) ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Bunların kullanımı ile yüksek debilerde sıcak su temini yapılabilir. Detaylı ısı kaybı hesabı ve keşif için DemirDöküm Yetkili Satıcılarına başvurabilirsiniz.

Kombi ilk çalıştırma kim tarafından yapılıyor, ben çalıştırabilir miyim?

İlk çalıştırma işlemi DemirDöküm Yetkili Servisleri tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Cihazların Yetkili Servisler dışındaki şahıslar tarafından devreye alınması yasaktır. Bu durumlarda cihazlar garanti kapsamından çıkmaktadır.

Kombimi en ekonomik nasıl kullanabilirim?

DemirDöküm kombilerde opsiyonel olarak verilmekte olan kontrol tertibatları ile (oda termostatı, termostatik radyatör vanası) cihazın daha ekonomik çalışması sağlanabilir. Cihazın ısıl gücünün kullanılan radyatör ısıl gücü ile uyumlu olması gerekmektedir. Cihaz ilk devreye alma işleminde ısıl güç ayarı DemirDöküm Yetkili Servisleri tarafından yapılmaktadır.

Kombiyi kısa süreliğine açıp kapatmak tasarruf sağlar mı?

Kombiyi belli zaman aralıklarıyla kısa sürelerde çalıştırmak; hem daha fazla yakıt tüketimine, hem de cihazın ömrünün azalmasına neden olabilir. Bunun yerine kombinizi; kısık ayarda sürekli çalıştırmak, daha az yakıt tüketimi sağlayacaktır.

Oda termostatı ne işe yarar?

Kullanıcı tarafından ayarlanabilen sıcaklık değerine bağlı olarak, termostatın bulunduğu bölgede hassas sıcaklık konforu sağlanmaktadır. Oda termostatı, ortam sıcaklığına göre kombiyi açıp kapatarak, yakıt sarfiyatını azaltmaktır

Kombi bakımının yapılması önemli midir?

Isıtma sisteminize yapılacak düzenli bakım, cihazınızın ve tesisatınızın ömrünü uzatır. Kombinizin bakımı yapılarak daha verimli ve daha sorunsuz çalışması sağlanır. Bu sayede, verimli çalışan kombinin tüm kapasitesinden yararlanarak yakıt tasarrufu elde edilir.

Kombi bakımı ücretli midir?

Kombi bakımı ücretlidir. Bakım kapsamında kombiye ait komponentlerin hepsinin bakımı ve temizliği yapılmakta; kalorifer tesisatı ve su basıncı kontrol edilmekte, bacalı modellerde baca çekişi kontrol edilmektedir.

Kombi montajı ücretli midir?

Kombi montajı ücretlidir. DemirDöküm kombi satış fiyatlarına kombi montaj ücreti dahil olmayıp, montajı yapan DemirDöküm Yetkili Satıcısı veya tesisatçı firmaya ödenmektedir.

Kombinin tükettiği gaz miktarı neye bağlıdır?

DemirDöküm kombiler mekanın izolasyonu ve kullanım şartlarına göre modülasyonlu olarak çalışma özelliğine sahiptir. Bu özellik kombinin sık devreye girip çıkmasını engelleyerek yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Gaz tüketimi kombinin kullanıldığı ortamın izolasyonu, konfor sıcaklığı, dış hava koşulları ve kombi kapasitesine bağlı olarak değişkenlik arz eder.

Kombinin su basınç ayarı kaçta olmalıdır?

Manometreden okunacak basınç değerinin 1-2 bar arasında olması gerekmektedir. Atron kombi gibi hem analog hem dijital manometreye sahip kombilerde bu değerler kolaylıkla takip edilebilir.

Kombi arızalandığında ne yapmak gerekir?

Kombinizin arızalanması durumunda ÖZEL bakırköy demirdöküm servisi ni arayarak 212 cep telefonunuzdan  numaralı Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak servis talebi oluşturabilirsiniz.

KLİMA İLE İLGİLİ SORULAR

Klima çalışırken ses seviyesi nasıldır?

Klimalar iç ünitedeki sirkülasyon fanı ve dış ünitedeki kompresör dolayısıyla belirli bir ses seviyesinde çalışmaktadırlar. DemirDöküm klimalar düşük ses seviyesi ile konforlu bir iklimlendirme sağlar.

Klima kapasiteleri nelerdir?

DemirDöküm, duvar tipi split klimalarında 9,000 – 12,000 – 18,000 – 24,000 BTU/h ve sistem klimalarında 45,000 – 48,000 BTU/h kapasitelerle geniş ürün gamına sahiptir.

Klima seçiminde hangi özelliklere dikkat edilmelidir?

Klimayı seçerken elektrik tüketimi seviyesini belirleyen enerji seviyesi en önemli kriterdir. Ayrıca ses seviyesi, hava filtreleri, iç ünite dizaynı, servis ağı diğer önemli kriterlerdir.

DemirDöküm split klimalar düşük enerji tüketimi, geniş servis ağı ile kullanıcılarına en yüksek konforu sağlar.

En uygun klima kapasitesi hangi kriterlere göre belirlenir?

Klima seçimi bir çok kriter göz önüne alınarak yapılmalıdır. İklimlendirilmesi istenen mekanın yalıtımı, ara kat veya çatı katı olması, pencerelerin adet ve büyüklüğü, bulunduğu cephe (güney ? kuzey), hacimsel olarak büyüklüğü ve dış ortam sıcaklığı klima kapasite seçiminde rol oynayan başlıca kriterlerdir.

Ayrıca söz konusu klimanın seçiminin uzman kişiye danışılarak yapılması tavsiye olunur.

Klima çalışma prensibi nedir?

Klimalar bünyesindeki soğutucu akışkanının hal değişimine uğraması sonucu ortamdan ısı çekmesi veya ısı vermesi prensibine göre çalışırlar. Soğutma modunda klima soğutucu akışkanın iç ünitede buharlaşmasıyla ortamdan ısı emer ve dış ünitede emmiş olduğu ısıyı dış ortama atar. Isıtma modunda ise soğutucu akışkan iç ünitede yoğunlaşıp ortama ısı verir. Soğutucu akışkanın iç ve dış üniteler arası sirkülasyonu kompresör yardımıyla yapılırken, iç ortama verilen ve alınan ısı iç ünite fanıyla gerçekleştirilir.

DemirDöküm klimalar bulunduğu mekanda konforlu bir iklimlendirme yapmasının yanından yüksek nem alma kapasitesi ve farklı fonksiyonlara sahip filtreleriyle değerli müşterilerine sağlıklı ortam havası sağlar.

Klimanın insan sağlığına zararı var mıdır?

Kapasitesi doğru seçilmiş, doğru bir yere montajı yapılmış ve de bakımları düzenli olarak yapılan klimaların sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur.

İnsan sağlığı açısından en uygun ortam şartları nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucu en uygun iç hava şartlarının 22-27ºC sıcaklık ve %40 nem özelliğine sahip olması gerektiği belirlenmiştir. En uygun iç ortam havasının mekanın (yatak odası, oturma odası vb.) özelliğine göre değişkenlik gösterebileceği göz ardı edilmemelidir.

Klima montajı ücretsiz midir?

DemirDöküm klimalar geniş servis ağı ve uzman personeli ile duvar ve salon tipi klimalarında ücretsiz montaj hizmeti vermektedir.

Klima montajında elektrik tesisatını kim yapar?

DemirDöküm servisleri klima montajında elektrik tesisatını yapmamaktadırlar. Klima montajı öncesi ürünün montajının yapılacağı yere elektrik tesisatının ehliyetli bir kişi tarafından yapılması önemlidir.

Garanti süresi nedir? Klima hangi şartlar altında garanti kapsamına girmez?

Klimalarda garanti süresi, ilk çalıştırma tarihi ile birlikte başlar. Klimalarımızda iç ve dış ünite için (2011 yılında geçerli olmak üzere) 3 yıl garanti süresi vardır.

Garantisi biten ürünlerinize özel zeytinburnu demirdöküm servisi olarak arayabilirsiniz.

Üründeki garanti kapsamı kullanılan malzemelerin herhangi bir dış etkenin etkisinde olmadan hasarlanmasını karşılar, bunların dışındaki şart ise kullanma kılavuzlarında detaylıca belirtilmiştir.